PŘESČASY LÉKAŘŮ

3 minuty čtení

Tento rok jsem se trochu flákal.

Narodil se nám Adámek.

Měsíc před porodem a měsíc po porodu jsem nesloužil, abych byl více s Evkou, malou Agátkou a následně i s Adámkem

Kromě pár dní mám vyčerpanou celou dovolenou, ve které jsem také samozřejmě nesloužil.

Celkem jsem tento rok nesloužil 3 měsíce. I tak mám na kontě toto slušné číslo přesčasových hodin.

Na konci září.

Podobná čísla uvidíte u lékařů ve všech malých nemocnicích.

Za čím se ti lékaři vlastně tolik honí?

?Peníze

Nástupní plat lékaře je asi 40 000 Kč, po letech praxe a zapsáním do kmene jsem na 45 040. Za 280 Kč brutto vám tedy zaléčim infarkt, diagnostikují cévní mozkovou příhodu, rakovinu nebo vás vyléčím ze zápalu plic. Miro Fedor vám za stejnou sumu zoperuje obě oči a zaléčí zelený zákal, Albert Štěrba vám pak za stejný peníz odoperuje nádor na mozku nebo odsaje hematom pod tvrdou plenou mozkovou. 

Systém platových tříd pak deformuje kompletně celý trh s medicínou a to i v soukromém sektoru. Proto nejlepší z nejlepších míří spíše do IT sektoru, práva nebo ekonomku.

Člověk pak s úsměvem chodí kolem náborového plakátu Lidlu, kde nabízejí místo prodavače/čky za 35 500 Kč brutto. Kolik by mi asi dali, kdybych skenoval barkódy 260 hodin měsíčně a to i ve 3 ráno.

? Trénink 

„Takovej Jarda Jágr, ten se stal opravdu špičkovým hokejistou jen díky tomu, že po těch trénincích ještě zůstával a přidával si.“ přispěl svou frází ředitel největší české nemocnice Miroslav Ludvík. 

Svůj výrok načasoval do plánované prosincové stávky lékařů. Citlivé.

Asi sklidím od kolegů strašný hate.

Myslím si, že má pravdu. Je velký rozdíl mezi lékaři, kteří neslouží a těmi kteří slouží. Ne každý však musí být nutně Jarda Jágr.

?Tlak managementu

Poté, co lékař ukončí lékařskou fakultu, nemá rozhodně hotovo. Čeká ho ještě minimálně dalších 5 let studia k atestaci. K atestaci potřebujete stáže. Často stáže mimo mateřskou nemocnici. A primáři nebo ředitelé si tímto služby mohou vynucovat. Nebudeš sloužit, nepůjdeš na stáže. Neodatestuješ.

S touto praxí jsem se nikdy osobně nesetkal, avšak lékařské skupiny na fcb jsou toho plné.

 

? Opium

Tentokrát nemyslím přístup k receptům na modré pruhy a lékarničce plnou morfinu. Mám na mysli příval endogenních opiátů, dopaminu a serotoninu, když někomu bezprostředně zachráníte život.

To mám takhle téměř po každé službě. Ráno jdu z práce totálně vyčerpaný, avšak s úsměv na rtech. 

Zpět na všechny články