Jodové tablety

2 minuty čtení

❓Proč vůbec jód?
✅ Při výbuchu jaderného reaktoru případně jaderné bomby se dostávají do vzduchu různé radioaktivní látky. Jednou z nich je i je radioaktivní jód.

❓Jak funguje jód v těle?
✅ Jód je za normálních okolností kumulován v buňkách štítné žlázy, kde je zabudován do hormonů štítné žlázy – tyroxinu ( T4 – protože obsahuje 4 atomy jódu) a trijodtyroninu ( T3 – protože obsahuje 3 atomy jódu).

❓Jak fungují tedy jodidové tablety?
✅ Jód v nich obsažený vysytí buňky štítné žlázy a nezbyde již žádná vazebná kapacita pro jodové radioaktivní izotopy, které se z těla následně vyloučí bez akumulace.

❓Chrání mě jodové tablety před nemocí z ozáření a vzniku všech rakovin?
✅ Ne, chrání pouze proti vzniku rakoviny štítné žlázy a orgánů kolem ní umístěných, které by poškodilo radioaktivní záření z radioaktivních izotopů jódu vychytaných v buňkách štítné žlázy.

❓Kdy je užít?
✅ Jodidové tablety fungují pouze, když jsou užity správně. Tedy 2-4h před expozicí radioaktivním jódem = předtím než k nám dorazí radioaktivní mrak. O případném užití by informovalo ministerstvo zdravotnictví, SÚKL, SÚJB…

❓Je vhodné užívat jód v preventivně?
✅ Ne, vzhledem k nežádoucím účinkům jako zvracení, bolesti břicha, stenózy jícnu, otoky a bolesti slinných žláz, horečky, zánětu hrtanu. Nejzávažnějším nežádoucím účinkem je pak nenávratné poškození štítné žlázy. Na substituci jódem by pak určitě neměli vůbec pomýšlet lidé s hyperfunkcí štítné žlázy.

❓Na která léčiva s jódem si v nemocnici dáváš pozor?
✅ Jodové dezinfekční roztoky – Lugolův roztok, Betadine; jodová kontrastní látka pro CT vyšetření; léky obsahující jód – amiodaron

❓ Kolik jodidových tablet užít?
✅ Dle SPC Jodidu draselného hameln 65mg ,určeného pro tyto černé scénaře, se užívají 2 tbl pro dospělého člověka, to samé platí pro těhotné a děti nad 12 let.
Děti 3 – 12 let pak poloviční dávku 1tbl. Dítě 1 měsíc – 3 roky – ½ tbl, mladší než 1 měsíc ¼ tbl.

❓Je tento jodid v s vysokou koncentrací jódu volně prodejný?
✅ Ano i bez lékařského receptu, v současné době však samozřejmě nedostupný téměř ve všech lékárnách.

Na obrázku jsou balení jodidových tablet obsahujících 100 mcg jódu ve formě jodidu draselného. Pokud byste tedy chtěli dodržet správné dávkování v případě ohrožení radioaktivním jódem, tak je nutné sníst 1000 tbl, nebo-li celých 10 balení.

Zpět na všechny články